נעים מאד!
אני יעל. אמא לתמר, נעה ועופר.
אני שואלת שאלות. אני מטילה ספק בתשובות.
ואז אני שואלת שאלות נוספות.

לעדכונים הרשמו כאן:

GAPS – Gut and Psychology Syndrome הספר:

מתוך דברי הפתיחה של אביבה אברון, נטורופתית ND, מטפלת מורשית בספרי; ‘מאה מתכוני GAPS לילדים’:

 אל תכנית גאפס נחשפתי בעקבות הרצון לעזור לבתי, שחלתה במחלת מעי דלקתית בהיותה בת 18. הסתבר לי שהתכנית התזונתית הזו נועדה במקור לטיפול במחלות מעי דלקתיות ובצליאק, ובהמשך הטמיעה לתוכה מידע מחקרי חדשני מ-50 השנה האחרונות. מצאתי כי התיאוריה של ד”ר  נטאשה  קמפבל-מקברייד הגיונית, מקיפה, ומגובה במחקרים רבים וחדשים. מיהרתי ללמוד את התכנית בקורס באנגליה, ונסחפתי בעקבות ההיגיון שלה והתועלת שראיתי במו עיניי. כשהתחלתי לעבוד עם תכנית גאפס בקליניקה שלי, מעטים הכירו אותה, אך מאז, הודות לקבוצות הפייסבוק העוסקות בגאפס, והודות להישגים טובים בליווי משפחות המבקשות ללמוד וליישם את התכנית התזונתית עבור ילדיהם, רבים משתמשים בגאפס על מנת לעזור לעצמם וליקיריהם לשפר את בריאותם.

GAPS (ראשי תיבות של Gut and Psychology Syndrome או לחלופין Gut and Physiology Syndrome) היא כותרת גג לכל הבעיות הבריאותיות הנובעות מהפרעות בחיידקי המעי במערכת העיכול; בעיות הקשורות לתפקוד של מערכת העצבים והמוח מחד, ובעיות פיזיולוגיות רבות מאידך. התיאוריה של קמבפל-מקברייד מתמקדת בבריאותם של חיידקי המעי: חיידקי המעי הם אוכלוסייה גדולה ביותר – מספר החיידקים בגופנו גדול פי עשרה ממספר התאים בגוף, מספר עצום. רק בשנים האחרונות התחלנו ללמוד את תפקידיהם של החיידקים בגוף, וכיצד להתחשב בהם לטובת בריאותנו. מסתבר שההתעלמות שלנו מהם במשך עשרות שנים הייתה לרעתנו. ממחקרים חדשים אנו למדים שהחיידקים מבצעים אינספור פעולות לטובת בריאות הגוף: העיכול המיטבי, היכולת שלנו להתמודד עם לחץ, החיוניות שלנו ואף המחשבות והרגשות שלנו, תלויים בבריאותם של חיידקי מערכת העיכול, במגוון שלהם ובהרכבם.

המצב חמור במיוחד אצל תינוקות ואצל פעוטות שמוחם וגופם עדיין נמצאים בהתפתחות מואצת. אצלם, כל פגיעה בחיידקי המעי עלולה לגרום להשפעות מרחיקות לכת על בריאות מערכת העיכול והיכולת לספוג מזונות, ומשם קצרה הדרך לבעיות פיזיולוגיות שונות כמו אקזמה, אסתמה, אלרגיות מסכנות-חיים ומחלות אוטואימוניות.

כשהרעילות ממערכת העיכול מוצאת את דרכה אל מוח התינוק או הילד, אנו עלולים לראות בעיות התפתחות, בעיות תקשורת, בעיות למידה, ADHD ,דיסלקציה, דיספרקסיה או אוטיזם. גם בעיות אכילה שונות כמו בררנות קיצונית באוכל, בעיות שונות של גרייה סביב הפה, בעיות בליעה ורגישות למרקמים, עשויות כולן להיות קשורות בבריאות חיידקי המעי, והשפעתה על ספיגת המזונות ועל היווצרות חסרים תזונתיים אצל הילד.

החדשות הטובות הן שאנחנו יכולים לתמוך במו ידינו בהבראת חיידקי המעי שלנו ובהבראת רירית המעי. כשאלו מחלימים בעזרת תכנית גאפס הכוללת דיאטה, תוספים, ושינויים באורח החיים, גם בעיות בריאות אחרות משתפרות. זה מה שהתכנית נועדה לעשות. ד”ר קמפבל- מקברייד גילתה את עיקרון התכנית במהלך טיפול בפציינטים שהגיעו אליה עם בעיות נוירולוגיות לצד בעיות בדרכי העיכול. כשהליקויים בדרכי העיכול הבריאו ואוכלוסיית החיידקים התייצבה, הבעיות הנוירולוגיות של המטופלים החלו להשתפר באופן דרמטי, ואצל חלק מהמטופלים אף נעלמו לחלוטין. כך היא הבינה שיש קשר בין בריאות מערכת העיכול לבריאות המוח ובריאות מערכת העצבים.

 ללמידה כדאי לקרוא את Gut and Psychology Syndrome , ספרה של ד”ר נטאשה קמפבל-מקברייד, וכן מומלץ להאזין להרצאותיה המבהירות היטב את רעיון התכנית. באתר www.gapsisral.co.il ניתן למצוא הרצאות עם תרגום לעברית. כמו כן תוכלו למצוא בו ספרון חינמי המתאר בקצרה את התכנית.

למרות שאחרי קריאה ולימוד מעמיקים ניתן ליישם את התכנית באופן עצמאי, חשוב שתדעו שיש מטפלים מורשים לתכנית (CGP), שישמחו לעזור לכן להתאים אותה באופן מדויק לבעיה, ולהפיק ממנה את המקסימום. 

ברכות,

אביבה אברון, נטורופתית ND, מטפלת מורשית לגאפס CGP

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support